نایلون 6 چیست؟

نایلون 6 و نایلون 6/12 هر دو ترکیبات پلی آمید مصنوعی بدون سم هستند. پلی آمید پلیمری از پیوندهای آمیدی تکرار شونده (-CO-NH-) است. نایلون 6/12 نسبت به نایلون 6 در برابر آب و مایعات دیگر مقاوم تر است. علاوه بر این، نایلون 6/12 دارای نقطه ذوب 218 درجه سانتیگراد (424 درجه فارنهایت) است، در حالی که

نقطه ذوب نایلون 6 بالاتر است، در 268 درجه سانتیگراد. (514 درجه فارنهایت). با این وجود، هر دو ماده کاربرد خود را در صنایع مشابه پیدا می کنند: تولید، خودروسازی، ساخت و ساز و نساجی. نایلون 6/12 نیز به طور گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. هر دو نایلون 6 و نایلون 6/12 تا حدودی خواص مشابهی دارند و ممکن است به راحتی در قالب گیری تزریق پلاستیک استفاده شوند. هنگام خرید نایلون ٫ نایلون ‌6 یکی از محبوب ترین هاست که با قیمت نایلون مناسب در بازارهای کشور موجود است.

نایلون 6 چیست؟

نایلون 6 که با نام پلی کاپرولاکتام نیز شناخته می شود، یک پلی آمید نیمه کریستالی است که از پلیمریزاسیون حلقه باز کننده کاپرولاکتام تشکیل می شود. نایلون 6 با فرمول شیمیایی (C6H11NO)n نشان داده می شود. این پلیمر در سال 1939 توسط شیمیدان آلمانی پل شلاک اختراع شد. نایلون 6 تقریباً بلافاصله پس از ایجاد آن در تجارت فیبر امروزی ضروری شد و کاربردها و کاربردهای آن هنوز در حال بررسی و بهبود هستند. هشت نوع نایلون مختلف وجود دارد. تفاوت اصلی آنها در تعداد اتم های کربن در مونومرهای دی آمین و اسید دی بازیک است که از آنها تشکیل شده اند. این ماده به نایلون 6 معروف است زیرا از 6 اتم کربن تشکیل شده است.

نایلون 6 یک ماده قوی، بسیار الاستیک و کششی است. این پلیمر در برابر سایش و مواد مختلف مانند قلیاها و اسیدها مقاوم است. دمای انتقال شیشه ای نایلون 6 48 درجه سانتیگراد (118 درجه فارنهایت) است، در حالی که دمای مذاب 214 درجه سانتیگراد (417 درجه فارنهایت) است. علاوه بر این، می تواند تا 2.4٪ آب را جذب کند، حتی اگر این باعث کاهش استحکام کششی آن شود. رشته های نایلون 6 صاف و بی خاصیت هستند، شبیه به میله های شیشه ای. نایلون 6 در هر فنل یا اسید متراکم محلول می شود و می توان آن را با رنگ های vat، رنگ های مستقیم یا رنگ های اسیدی رنگ کرد. این ماده به دلیل خواصی که دارد، قابلیت استفاده به عنوان یک ماده مغذی فنی را دارد. درجه پلیمریزاسیون نایلون 6، تعداد مونومرهای یک مولکول پلیمر، 100-250 واحد است.

بیشتر بخوانید: قیمت نایلون کشاورزی

نایلون 6 چگونه تولید می شود؟

نایلون 6 از پلیمریزاسیون حلقه باز کاپرولاکتام تولید می شود. نایلون 6 عمدتاً با حرارت دادن کاپرولاکتام تا 250 درجه سانتیگراد و افزودن حدود 4 درصد آب ساخته می شود. یک گروه کربونیل در کاپرولاکتام وجود دارد و وقتی مولکول های آب وجود دارد، اکسیژن آن گروه کربونیل یک پروتون را از مولکول آب جذب می کند. از این رو، اتم اکسیژن دارای بار الکتریکی مثبت است. از آنجایی که این امر نامطلوب است، مولکول دوباره مرتب می شود و بار مثبت را روی اتم کربن کربونیل باقی می گذارد. سپس هسته دوست، در این مورد OH–، می تواند به این اتم کربن حمله کند و در نتیجه، حلقه مولکول کاپرولاکتام باز می شود. این بخش باز شده می تواند حلقه دیگری را مجبور به باز شدن کند و در نتیجه پلیمریزاسیون حلقه باز شود. پیوند آمیدی درون هر مولکول کاپرولاکتام در طی پلیمریزاسیون شکسته می شود. گروه های فعال در هر دو طرف دو پیوند جدید ایجاد می کنند زیرا مونومر بخشی از ستون فقرات پلیمر می شود.

کاربردهای نایلون پلی اتیلن چیست؟

نایلون پلی اتیلن معمولاً در صنایع ساختمانی، بسته بندی، نساجی، تولید و صنایع الکتریکی استفاده می شود. این ماده در هر جایی که محصول به دست آمده باید دارای سطح بالایی از روانکاری، چقرمگی و سایش باشد کاربرد خود را پیدا می کند. نایلون 6 دارای طیف وسیعی از کاربردها است، مانند:

چرخ دنده ها

الیاف

بردهای عایق مدار

مسواک

سیم های گیتار و عکس

محفظه ابزار برقی

ایمپلنت های پزشکی

فیلم ها

نایلون کشاورزی

نایلون گلخانه ای

 

مزایای نایلون 6 چیست؟

از مزایای اصلی نایلون 6 می توان به سفتی و مقاومت آن در برابر سایش اشاره کرد. علاوه بر این، این ماده دارای استحکام ضربه ای عالی، مقاومت در برابر سایش و خواص عایق الکتریکی است. نایلون 6 یک ماده بسیار الاستیک و مقاوم در برابر خستگی است، به این معنی که پس از انحراف در اثر کشش به نسبت اولیه خود باز می گردد. این پلی آمید غیر سمی است و می توان آن را با الیاف شیشه یا کربن برای افزایش عملکرد ترکیب کرد. ظرفیت جذب مواد به نسبت مستقیم با مقدار رطوبت جذب شده افزایش می یابد. میل ترکیبی بالای نایلون 6 برای برخی از مواد رنگزا امکان تنوع رنگ بیشتری را با پتانسیل برای الگوهای روشن تر و عمیق تر فراهم می کند.

قیمت پلاستیک کشاورزی

معایب نایلون 6 چیست؟

از معایب نایلون 6 می توان به نقطه ذوب پایین و جذب آب زیاد آن اشاره کرد. نایلون 6 رطوبت سنجی است، به این معنی که می تواند آب را حتی از هوا جذب کند. جدای از آن، این ماده ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض دماهای بالا یا نور برای مدت طولانی تر، استحکام شکست، ازدیاد طول و چقرمگی را برای همیشه از دست بدهد. در نتیجه، زردی سطحی و تغییر رنگ عمومی فیبر ممکن است رخ دهد. علاوه بر این، نایلون 6 در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست، اما با استفاده از تثبیت کننده ها می توان آن را برطرف کرد.

نایلون 6 چگونه بر سلامت انسان تأثیر می گذارد؟

نایلون 6 کاملاً عاری از تمام خواص سمی است و پوست را تحریک نمی کند. این ماده از نظر شیمیایی بی اثر است و توسط GHS (سیستم جهانی هماهنگ طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی) یک ماده غیرخطرناک اعلام شده است. با این حال، نایلون 6 ممکن است در صورت استنشاق تصادفی مضر باشد، زیرا این ذرات زیست پایدار هستند و احتمالاً برای مدت طولانی در ریه ها باقی می مانند و باعث تحریک دستگاه تنفسی می شوند. علاوه بر این، این پلیمر در صورت جذب از طریق پوست ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر مواد مذاب با پوست تماس پیدا کرد، فرد نباید اقدام به برداشتن آن کند زیرا انجام این کار ممکن است باعث آسیب شدید بافت شود. سوء هاضمه تصادفی نایلون 6 ممکن است باعث مشکلات سلامتی مانند انسداد دستگاه گوارش شود.

قیمت نایلون کشاورزی کیلویی

آیا می توان از نایلون 6 در قالب گیری تزریق پلاستیک استفاده کرد؟

بله، نایلون 6 ماده مناسبی برای قالب گیری تزریقی است. قطعات نایلونی قالب‌گیری شده از استحکام بالایی برخوردار هستند و همچنین مقاومت شیمیایی و دما دارند. هنگام قالب گیری نایلون 6، گاهی اوقات مواد با مقدار مشخصی الیاف شیشه (معمولاً بین 10٪ تا 40٪) برای افزایش استحکام کششی آن تزریق می شود. الیاف شیشه سفتی را بهبود می بخشد و در عین حال بر نحوه رفتار یک قطعه در شرایط مختلف نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، هنگامی که در معرض تنش قرار می‌گیرد، اقلامی که توسط مخلوط نایلون و شیشه قالب‌گیری می‌شوند، سریع‌تر و راحت‌تر از اقلامی که فقط با نایلون قالب‌گیری شده‌اند، می‌شکنند. علاوه بر این، از آنجایی که تابش اشعه ماوراء بنفش می تواند برای نایلون مضر باشد، یک تثبیت کننده UV اغلب قبل از قالب گیری تزریقی به مواد اضافه می شود تا تخریب احتمالی آن با گذشت زمان کاهش یابد.

جهت اطلاع از قیمت انواع نایلون روزانه با ما در ارتباط باشید:

قیمت نایلون کشاورزی مشکی

لیست قیمت نایلون گلخانه

قیمت هر کیلو نایلون شیرینگ

 

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

دسترسی سریع

©2024 کلیه حقوق وب سایت سبک سلامتی محفوظ می باشد Email Specialist

Search